FANDOM


Krynica Morska - miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, położone na Mierzei Wiślanej, oblewane od północy przez Zatokę Gdańską, a od południa przez Zalew Wiślany. Nadmorska miejscowość bogata w walory turystyczne. Mieszczą się tu port morski, cztery przystanie morskie i letnie kąpielisko.

Latarnia w Krynicy Morskiej

Latarnia w mieście

Położenie Edytuj

Krynica Morska leży w północnej Polsce, w północno-wschodniej części województwa pomorskiego, w północno-wschodniej części powiatu nowodworskiego, we wschodniej części Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zatoką Gdańską na północy i Zalewem Wiślanym na południu. Oddalona jest o ok. 38 km w kierunku północno-wschodnim od siedziby powiatu - Nowego Dworu Gdańskiego, oraz o ok. 70 km w kierunku zachodnim od stolicy województwa - Gdańska.

Powierzchnia, administracja i granice Edytuj

Powierzchnia miasta wynosi 116 km2[1]. Pod względem administracyjnym Krynica Morska stanowi gminę miejską, czyli jest osobnym miastem będącym osobną gminą. Jest to także największa powierzchniowo gmina miejska w całej Polsce[2]. W granicach miasta oprócz głównej części miejscowości wyróżnia się także trzy jednostki administracyjne: Przebrno, Młyniska i Nową Karczmę (potocznie nazywaną Piaskami).

Od zachodu Krynica Morska graniczy z gminą Sztutowo, a od wschodu z miastem Bałtyjsk (Piławą), leżącym w Rosji, na obszarze obwodu kaliningradzkiego.

Warunki naturalne Edytuj

Pod względem fizycznogeograficznym Krynica Morska leży na obszarze mezoregionu Mierzeja Wiślana, będącego częścią makroregionu Pobrzeże Gdańskie. Średnia wysokość obszaru miasta wynosi ok. 30 m n.p.m., osiągając maksymalnie ok. 50 m n.p.m. na wydmie Wielbłądzi Grzbiet (jest to najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie). Panuje tu klimat umiarkowany morski, z krótką zimą i długą jesienią. Miasto ze wszystkich stron otaczają bory sosnowe, gdzie dominuje sosna zwyczajna. Całe terytorium Krynicy Morskiej objęte jest ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. W południowo-zachodniej części miasta znajduje się z kolei rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej.

Transport Edytuj

Transport lądowy Edytuj

Jedyną drogą lądową umożliwiającą komunikację Krynicy Morskiej z resztą kraju jest droga wojewódzka nr 501. Rozpoczyna się ona niedaleko granicy z Rosją, w Piaskach, i biegnie dalej przez centrum miasta oraz kolejne miejscowości: Skowronki, Kąty Rybackie, Sztutowo, Stegnę, Junoszyno, Jantar i Mikoszewo do Gdańska (a dokładnie na Wyspę Sobieszewską), następnie jeszcze przez Wiślinkę, Bogatkę i Przejazdowo i dalej już do samego centrum Gdańska. W ciągu tej drogi, pomiędzy Mikoszewem i gdańską dzielnicą Świbno funkcjonuje przeprawa promowa przez Przekop Wisły, czynna od wiosny do jesieni.

Transport wodny Edytuj

W Krynicy Morskiej znajduje się port morski oraz cztery przystanie morskie, z których trzy (główna, "Leśniczówka" i "Piaski") leżą nad Zatoką Gdańską, a jeden ("basen III - Nowa Karczma") nad Zalewem Wiślanym.

Z Krynicy Morskiej, przepływając promem przez Zalew Wiślany, można dostać się m. in. do Fromborka, Tolkmicka i Elbląga.

Turystyka Edytuj

Krynica Morska jest miejscowością atrakcyjną turystycznie. Na uwagę zasługują w niej takie obiekty, jak:

  • latarnia morska
  • port morski
  • kościół parafialny pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka
  • Wielbłądzi Grzbiet (49,5 m n.p.m.) - najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie, a także jedyne miejsce na Mierzei Wiślanej, skąd widać zarówno Zatokę Gdańską, jak i Zalew Wiślany
  • jedyna w Polsce ulica, której nazwa pochodzi od nazwy programu telewizyjnego; mianowicie ulica Teleexpressu
  • cmentarz radzieckich żołnierzy położony w pobliżu latarni morskiej

Przypisy Edytuj

  1. Krynica Morska - www.polskawliczbach.pl
  2. Bank Danych Lokalnych GUS

Linki zewnętrzne Edytuj

http://www.krynicamorska.tv/